Amip Nedir?

amipKök kamçılılar alt kolundan ve kök ayaklılar üst sınıfından bir hücreli hayvan. Amipler iki takımda toplanır. Çıplak amipler ve kabuklu amipler.

Çıplak amiplerin en iyi örneği, Amoeba proteus türüdür. Boyu 0,5 mm olan ve tatlı sularda yaşayan Amoeba proteus değişken çevreli bir hücre görünümündedir. Katı bir dayanak üstünde bulunduğu zaman, sitoplazması dışarı doğru yalancı bacak denen bir uzantı çıkarır ve hücrenin bir bölümü bu uzantının içinden geçer. Amip avını iki yalancı bacak arasına alarak yakalar, sonra çok küçük bir kese biçimindeki boşluk içine alarak sindirir. Bu sürece hücreyutarlığı denir. Amip üremek için ikiye bölünür. Bir amip çekirdeğinden, birbiriyle özdeş iki yavru amip oluşur. Ama bazen, amip çekirdeği yüzlerce küçük çekirdeğe de bölünebilir. Küçük çekirdeklerin her biri, az miktarda sitoplazmayla ve dayanıklı bir kılıfla kaplanır, sonra kistler dağılır ve türün her yana yayılmasını sağlarlar.

Çıplak amiplerin yaşama biçimleri birbirinden farklıdır. Büyük çoğunluğu tatlı sularda, bazıları denizlerde ya da nemli topraklarda yaşar, bazılarıysa asalaktırlar. Kabuklu amiplerin en iyi örneği olan Arcella cinsinin üyeleri sert bir kılıfla kaplıdır e özellikle tatlı sularda yaşarlar. Asalak amipler hastalıklara neden olabilirler. Dizanteri amibi insan barsağında ciddi bir hastalığa yol açar. Genellikle sıcak ülkelerde görülen amipli dizanteri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ılıman ülkelerde de etkili olmaya başlamıştır. Hastalık, kirli sularda bulunan amip kistlerinin yutulmasıyla bulaşır. Amipli dizanteri barsakta yerleşerek ishallere, kanlı dizanteriye ve süregen barsak iltihabına neden olur. Karaciğeri de etkileyerek karaciğer iltihabına ya da apsesine yol açabilir. Ayrıcı, akciğerde, kafa içinde, böbrekte ve deride de amipli apselere rastlanabilir.

Amipli dizanteri, iyileştirilmesi oldukça zor bir hastalıktır. Etkili antibiyotikler ve amip öldürücü ilaçlar bulunmasına karşın, iyileştirilmiş hastalar yeniden kolayca amipli dizanteriye yakalanabilir. Amiplerin neden olduğu hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, içme suyunu kaynatmaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: