Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler

gunes-gozluguHer geçen yıl gözlük trendleri değişse bile, kendi yüzünüze uygun çerçevede bir gözlüğü bulduğunuz vakit kolay kolay geçmiyor o gözlüğün modası. Aşağıda sizler için gözlük alırken dikkat edilmesi gereken hususları belirttim. Umarım yüzünüz için en doğru gözlük seçimini yapar, her yıl severek takarsınız gözlüğünüzü.

İyi bir güneş gözlüğü, iyi kalitede cam kullanılan bir güneş gözlüğü demektir. Bunun yanında camın her yerinde aynı renk hakim olmalı veya iki renkliyse gözlük camı, camın üstü koyu tonlarda, altı ise açık olmalı, iki renk arasında geçiş de yumuşak bir biçimde olmalıdır.

Gözlüğün üzerinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sertifika ve mor ötesi ışınları engellediğine dair bir tescili kesinlikle bulunmalı ve camları UV filtreli olmalı
Gözlük camlarının renkleri de kendine has özellikler taşıyor. Örneğin yeşil ve mavi, ışığı keskinleştiriyor ve renkleri algılamayı güçleştiriyor. Bu da şu demek oluyor ki araç kullanırken bu iki renk son derece sakıncalı, fakat spor karşılaşmaları çok iyi bir şekilde izlenebiliyor ve hatta mavi ve yeşil renk camlara sahip gözlüklerle spor yapılabiliyor. Kahverengi ve gri ise, özellikle araç kullanırken tavsiye ediliyor. Bunun nedeni ise bu iki renk de ışığı mükemmel bir şekilde süzüyor.
Güneş gözlüğü, yüzünüze tam olarak oturmalı, aksi takdirde yanlardan ışık alır ve gözlük takmanın pek bir anlamı kalmaz. Bunun için denediğiniz gözlüğü her iki tarafından tutun. Kolay bir şekilde hareket etmiyorsa yüzünüze tam oturmuş anlamına gelmektedir.
Gözlüğün sapları kulak arkasını sıkmamalıdır, aksi halde kullanmaya başladığınızdan kısa bir süre sonra gözlük takmak bir işkence haline gelebilir.
Cilt rengi açık olanlar, açık gül ve amber gibi açık renk ve hafif çerçeveleri tercih etmelidir. Çünkü mavi ve yeşil gibi koyu renkler yüzünüzü solgun gösterebilir. Tam aksi koyu tenlilerde ise, gümüş, altın ve şeffaf çerçeveler mükemmel bir uyum sağlıyor.
Şayet numaralı gözlük ya da lens kullanıyorsanız, güneş gözlüğü satın almadan önce doktorunuza başvurmanızda her zaman fayda vardır.
Gözlüğün çerçevesi yüzünüzün büyüklüğüyle doğru orantılı olmalıdır. Küçük yüzlerde küçük çerçeveler, daha iri yüzlerde ise büyük çerçeveler her zaman iyi bir uyum sağlar. Yüzünüzün biçimiyle zıt modellerde de, oluşacak kontrastla iyi bir uyum sağlayabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: